زمان از شیر گرفتن کودک

فواید شیر مادر فراوان است ، زود تر از شیر خشک هضم میشود و باعث تقویت سیستم ایمنی کودک میشود. زمانی که کودک در آغوش مادر هنگام شیردهی است کودک احساس آرامش و امنیت به او دست میدهد. دادن شیرمادر نه تنها برای کودک بسیار مفید است بلکه برای مادر نیز سودمند بوده و از پوکی استخوان و سرطان جلوگیری میکند. اما سوال این است که بهترین زمان از شیر گرفتن کودک چه موقع است؟ بهترین زمان شیردهی مادر؟ پاسخ به این سوالات را در ادامه ی این مطلب از زبان متخصصان ما بخوانید.

زمان از شیر گرفتن کودک

کودک تا چه زمانی باید شیر مادر بخورد ؟

پزشکان و مشاوران شیردهی اغلب توصیه می‌کنند که تداوم تغذیه با شیر مادر تا پایان دو سالگی ادامه داشته باشد. یا به معنی دیگر زمان از شیر گرفتن کودک حد اکثر تا پایان 2 سالگی است. اما از شیر گرفتن کودک با نوع تغذیه ، شرایط زندگی ، بیماری ها ، شرایط جسمی و روحی مادر و کودک در ارتباط است.

تغذیه کودک با شیرمادر تا 6 ماهگی الزامی است. در بعضی کشور ها و فرهنگ ها مادر بعد از 6ماهگی به فرزند خود دیگر شیر نمی دهد.

امروزه از روش تدریجی برای دوری کودک از شیر مادر استفاده می شود. یعنی به مرور زمان پس از گذشت یک سال بجای خوردن ۵ وعده شیر، ۳ الی ۲ وعده مصرف شود و بهتر است تا پایان ۲ سالگی کودک شیر مادر را بخورد. اما اهمیت (تغذیه با شیر مادر در سال اول) بیشتر است . در سال دوم کودک باید به غذاهای دیگر روی بیاورد.

از شیر گرفتن نباید در هنگام بیماری و استرس باشد.چون در روش تدریجی شیرگرفتن آرام آرام است کودک علاقه به شیر خوردن را از دست می‌دهد و خودش آن را ترک کند. در شیرگرفتن ناگهانی امکان دارد مشکلان عصبی و روانی در مادر به وجود بیاید و کودک نیز دچار ضربه ی روانی شود.

بهترین زمان شیردهی

بهترین زمان شیردهی

نکاتی هنگام از شیر گرفتن کودک

جلوی کودک برهنه نباشید: اگر جلوی کودک شما بدون لباس و برهنه باشید ممکن هوس شیر خودن کند. لازم است برای مدتی این کار را رعایت کنید تا نسبت به خوردن شیر به سینه ی شما بی علاقه شود.

سخت‌گیری نکنید: اگر کودک گریه میکند و شیر می خواهد و مادر به هیچ نحوی اورا نمیتواند آرام کند، ممکن شیر گیری سریع اتفاق افتاده باشد.

ذخیره و نگهداری شیر مادر

نگهداری شیر مادر یاعث افزایش شیر میشود و سیر نگه داشتن بچه کمک میکند. شیر مهمول در دمای اتاق به مدت چند ساعت و در یخچال بمدت چند روز ذخیره میشود.

نگهداری ایمن شیر مادر می تواند شیرتان را افزایش داده و به سیر نگه داشتن کودکتان کمک کند. شیر می تواند به طور ایمن در دمای اتاق به مدت چند ساعت و در یخچال برای چند روز ذخیره شود.

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک

طبق نتایج تحقیقات انجام شده کودکانی که در دوران شیرخواری از شیر مادر تغذیه کرده اند در سنین بالاتر از همسالان خود باهوش ترند. به طور متوسط ضریب هوشی این بچه ها ۶ واحد بیشتر از بچه هایی است که از شیر خشک تغدیه میکنند.